چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
در دیدار با آیت الله جوادی آملی مطرح شد؛
مسمومیت فضای مجازی را شناسایی کنید/مادری،برجسته ترین مقام زن است +تصاویر
مفسر قرآن مطرح کرد:فضای مجازی همان فضای حقیقی است و طلاب باید بداخلاقی ها و مسموم بودن فضای مجازی را شناسایی و پاک کنند.

به گزارش سایت خبری زنان قم،حضرت  آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار مسئولین، مدیران و500 نفر از طلاب جدیدالورود حوزه علمیه خواهران استان مازندران در قم بیان داشت: روح انسان مجرد و ملکوتی است و مذکر،مؤنث ندارد و انسان باید به تزکیه روح بپردازد.

مرجع تقلید افزود: رسالت انبیا که تعلیم کتاب ،حکمت و تزکیه نفوس است برای جان انسان است و جان انسان نه مذکر، مؤنث و نه مرد و زن است زیرا روح مجرّد می باشد و تعبیرات قرآن کریم هم تزکیه نفوس است « وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها ٭ فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها» سخن از تزکیه روح است و روح نه مرد و نه زن است.آنچه که مهم است دین، با انسان، هویّت و جان انسان کار دارد، این جان نه مرد است و نه زن، این طور نیست که مرد بودن شرط  یا زن بودن مانع باشد.  

جوادی آملی ادامه داد: مسئله نبوّت، رسالت، امامت، مرجعیت کارهای اجرایی است و به عهده مردهاست و بخشی از کارها مشترک است، پشتوانه نبوت، رسالت، امامت ،خلافت همان مقام شامخ ولایت است که هم زن و هم مرد می تواند ولی خداشود.

وی تصریح کرد: طبق نقل مرحوم کُلینی، بعد از رحلت پیغمبر جبرئیل بر حضرت صدیقه کبری(س) نازل می‌شد و حضرت زهرا(س) اسرار را از جبرئیل می‌شنید و بعد به امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمود وحضرت علی (ع) آنها را می‌نوشت، بنابراین هیچ ادب، کرامت و کمالی مشروط به ذکورت یا ممنوع به انوثت نیست که زن نباید این را داشته باشد

مفسر قرآن اضافه کرد: مرجعیت یک کار اجرایی است اما زن می‌تواند آن قدر درس بخواند، فقه بیاموزد و فقیه شود تا شاگردانی تربیت کند و شاگردان او مرجع بشوند.

وی با بیان اینکه مقام زن به حدّ صاحب جواهر یا شیخ انصاری برسد،راه باز است، افزود: شاگردان یک زن ممکن است مرجع تقلید بشوند اما خود او مرجع نمی‌شود ،برای اینکه کار اجرایی است و البته مرجعیت زن برای زنان دلیلی بر منعش نیست ولی منظور این است که کارهای اجرایی برای مردها است، برای اینکه او دیگر لازم نیست خودش را بپوشاند .

جوادی آملی با بیان اینکه عظمت زن در حیا، عفاف و حجاب اوست ،افزود: زن محترم است و این طور نیست که او را محدود کرده باشند،  ناموس زن مال خود او نیست ، حق الله است؛زن مالک عفت خود نیست بلکه مسئول عفت خودش است.

مرجع تقلید اضافه کرد :زن باید مقام خود را حفظ کند و مادر شدن از بهترین وظایف انسان است، منتها باید هم درس بخواند، هم مادری کند و این به عنوان یک فضیلت دینی مطرح است.

آیت الله جوادی آملی ازدواج را یک امر ملکوتی دانست و افزود: ازدواج به معنای اجتماع نر و ماده نیست، آ‌ن در حیوانات هم وجود دارد، پیوند مذکر و مؤنث هم نیست، چون خیلی‌ها دارند اما رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: زن و مرد وقتی ازدواج کردند نیمی از دینشان محفوظ است.

وی با بیان اینکه کمال زن در تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه است، گفت: کمال زن در این است که امام فرمود از دامن زن، مرد به معراج برود بنابراین مباداخودتان را ارزان بفروشید و عظمت، جلال و شکوه زن را کم بگیرید. وقتی ذات اقدس الهی به پیغمبر(ص) سفارش می‌کند و می‌گوید به یاد مریم باش «وَ اذْکُرْ فِی الْکِتابِ مَرْیَمَ» این پیغمبر است!

مرجع تقلید ادامه داد: به قول سعدی تربیت کردن فرزند صالح، کار هر زنی نیست «طفل دانشمند کی پرورد نادان مادری» و مادری، از بهترین و برجسته‌ترین مقام زن است.

جوادی آملی خطاب به طلاب گفت: مسموم بودن فضای حقیقی که به فضای مجازی نام گرفته است را شناسایی کنید،این یکی از وظایف شماست، چرا که اگر این وسیله، وسیله نقل و انتقال اندیشه و فکر است پس فضا, فضای حقیقی است و شما باید این فضا را پاک کنید.

مفسر قرآن در خاتمه بیان داشت که عِلم یک نردبان و مثل یک شمشیری است که انسان باید با این شمشیر دشمن را از پای دربیاورد و بدترین دشمن همان غرور و هوای نفس است و مشکل امروز ما علم نیست بلکه کم عبدی است و علم نردبانی برای عالم شدن است.

 

 

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها