چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ:
ترافیک پایتخت آزار دهنده است/واکنش به نمایشگاه الکامپ
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، گفت: بی نظمی های ترافیکی تهران بسیار آزار دهنده است که بخشی از آن به عدم رعایت قوانین و مقررات بر می گردد.

به گزارش سایت خبری زنان قم،سردا محمدرضا مهماندار در اولین نشست خبری، اظهارداشت: با گذشت یک ماه از زمان تصدی این پست برنامه ها و اهداف و تحلیل ها و توضیحاتم از ترافیک کلانشهر تهران را مطرح کنم موضوع نظم در تهران بسیار مهم است.

وی افزود: بی نظمی های ترافیکی تهران بسیار آزار دهنده است که بخشی از آن به عدم رعایت قوانین و مقررات برمی گردد که این نادیده گرفتن باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان می شود. خب وظیفه پلیس است که با این بی نظمی ها برخورد کند البته برخورد با این ناهنجاری ها نیازمند برنامه و تعامل همه دستگاه ها است باید اطلاع رسانی دقیق دداشته باشیم و موارد را مطرح کنیم و پلیس با حداقل ها برخورد کند.

مهماندار ادامه داد: دومین مورد قابل تامل در تهران این است که هر فردی در هر زمان و هر مکانی در تهران می تواند رانندگی کند به غیر از موارد خاص مثل تردد کامیون ها که فقط یک زمان خاص دارد و سال ها است به این روال است. برای مثال، در اوج ترافیک صبحگاهی کامیون های مواد غذایی در سطح شهر تردد می کنند.

وی افزود: همایش ها و نمایشگاه ها هم اگر ساماندهی نشود مشکلات را مضاعف می کند این بی نظمی ها نیازمند ساماندهی است که برای امروز نیست، از گذشته شروع شده و هر روز وضعیت شهر را بغرنج تر می کند. چون هر روز تعداد وسایل نقلیه افزایش می یابد و خروجی نداریم و از سوی دیگر اماکن اقامتی و تجاری در تهران هر روز رشد می کند، نتیجه این می شود که ظرفیت تهران اشباع شده در خیلی از مناطق تهران مثل ۲ و ۳ و ۶ و ۱۲ در صبح و بعد از ظهر بیش از ۲۵ درصد بیش از ظرفیت این مناطق با ترافیک رو به رو هستیم که صف و ترافیک کیلومتری را در بر دارد.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، گفت: در شرایطی قرار داریم که صبح و بعد از ظهر معابر تهران در تسخیر خودروها است. نتیجه اینکه همه از ترافیک گلایه مند هستند.

وی افزود: در حال حاضر ترافیک تهران، بیماری است که وضعیت وخیمی دارد و یک مداخله کوچک حال آن را خراب تر می کند. یک باران اندک همه شرایط ترافیکی تهران را مختل می کند. چرا که ترافیک تهران بیمار است.

مهماندار با عنوان این مطلب که ترافیک تهران گنجایش ندارد، گفت: برای وضعیت عادی آن باید فکر کنیم چه برسد به اینکه باران یا برف هم ببارد.

وی ادامه داد: ترافیک امروز حاصل بی توجهی های دیروز است حتما باید برای آن چاره ای اندیشیده شود و این چاره حتما باید به دست مدیریت کلان کشور حل و فصل شود الان مشکلات به جایی رسیده که صدای همه در آمده و همه ناراحت هستند، بهترین موقع است که با این هم صدایی، وضعیت ترافیک تهران را حل و فصل کنیم.

مهماندار افزود: پلیس مسئول اجرای قوانین و مقررات است سیاست گذار نیست حتما مراجع بالا دستی هستند که سیاست گذارند پلیس مسئول اجرا است و در چارچوب قانون کار انجام می دهد و فقط می تواند پیشنهاد دهنده باشد که پیشنهاداتش را هم اعلام کرده است.

وی ادامه داد: هر نهادی فکر کند که تنهایی می تواند معضل ترافیک تهران را حل کند اشتباه فکر می کند، باید همه جوانب هر اعمال محدودیتی مشخص و در نظر گرفته شود. ترافیک تهران نیازمند سازماندهی است، الان به نقطه ای رسیده که غیر قابل انکار است و حتما باید به سمت تغییر برویم و همه دستگاه ها برای این تغییر باید وارد عرصه شوند و پای کار بیایند.

مهماندار گفت: اینکه می گوییم موضوع سیاست گذاری برنامه بلند مدت است نه حتما باید در یک برنامه میان مدت دنبال شود پلیس در وضعیت فعلی می تواند کارهایی انجام دهد مثلا در اقدامات کوتاه مدت مواردی که باعث تسهیل حمل و نقل می شود و برخورد با تخلفات ساکن و سرعت در رسیدگی به تصادفات و کنترل در حوزه زوج و فرد محدوده طرح و زوج و فرد یک نگاه محیط زیستی داشته است.

وی افزود: در موضوعات ترافیکی یک سری نقاطی وجود دارد که با اصلاحات هندسی تسهیل می شود که با همکاری شهرداری قصد داریم این نقاط را شناسایی کنیم.

مهماندار تاکید کرد: اصل ماجرا این است که تعداد خودروها باید در تهران کاهش یابد آمار خودروهای شخصی در جابه جایی سفر ۴۰ درصد نقش دارند و در ساعات اوج ترافیک ۶۷ درصد معابر را تسخیر می کنند و تنها ۴۰ درصد را جا به جا می کنند خودروهای شخصی و تک سرنشین واقعا برای پلیس راهور معضل است.

وی گفت: با استفاده از هزار و ۱۰۰ دوربین نظارتی که در تهران وجود دارد، ترافیک پایتخت را رصد می کنیم. ضمن اینکه همه ظرفیت نیروی انسانی پلیس راهور از ساعات ابتدایی صبح تا ساعات پایانی شب در خیابان های تهران حضور دارند.

مهماندار ادامه داد: در نیمه اول سال به دلیل بلند بودن روزها بار تعطیلی ادارات با خرید رفتن مردم تداخل ندارد، در نیمه دوم سال به دلیل کوتاه شدن روزها و تداخل ساعات تعطیلی ادارات و خریدهای سر شب، باعث تداخل و ترافیک می شود.

وی درباره پلاک های مخدوش گفت: کسی که در ارقام پلاک دست ببرد و یا مخدوش کند، ۶ ماه تا یک سال مجازات دارد و بابت این جرم به دادسرا منتقل می شوند. در این مدت از اول سال با ۶ هزار خودروی متخلف برخورد کرده ایم.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، افزود: مسئله بعدی معاینه فنی است، امسال بالای ۶۰۰ هزار جریمه برای خودروهایی که برگه معاینه فنی ندارند ارسال شده است.

وی ادامه داد: راننده موظف است در فصل زمستان نسبت به تهیه زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن اقدام کند و از برف پاک کن و سیستم گرمایشی اطمینان حاصل کند.

مهماندار درباره هماهنگی راهور و شهرداری و حذف جریمه از ورود به طرح و پرداخت عوارض، گفت: مجموعه نیروی انتظامی و راهور برای آرامش و آسایش مردم آماده اند با هر نهادی هماهنگ باشند اگر این هماهنگی موجب رضایتمندی مردم بشود برای ما مطلوب است. همه باید کمک کنند که زندگی در تهران مطلوب شود دو نگاه در حوزه ترافیک وجود دارد یک نگاه محیط زیستی و دیگری ترافیکی است. محدودیت ها در سال های گذشته زیست محیطی بوده است ال ای زد محیط زیستی است ربطی به ترافیک ندارد نگاهش کاهنده آلوده گی هوا است. ال ای زد از ابتدا بحث آلودگی هوا را مطرح می کرد نه بحث حجم ترافیک، اگر فردا ۵۰ هزار خودروی هیبریدی وارد شود و برقی باشد مشکل تردد ندارد الان مشکل ما حجم ماشین ها در تهران است و در کنار آن آلودگی هوا است.

وی ادامه داد: بحث روان شهروندان در ترافیک هم موضوع بسیار مهمی است من تاکید می کنم گرفتن عدارض و گسترش زوج و فرد همه ایده ایت طرحی نیست که از فردا صبح اجرایی شود این ایده باید در شورای عالی ترافیک تصویب شود و بعد اجرایی شود تا به تصویب نرسد قابل اجرا نیست.

مهماندار درباره نمایشگاه الکامپ گفت: هر تغییری ترافیک تهران را دچار چالش می کند موضوع نمایشگاه سالیان سال است که وجود دارد و اختلاف نظرها در برگزاری آن در مکان نمایشگاه های بین المللی وجود دارد اصل این است که نمایشگاه های پر مخاطب در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار نشود چرا که ترافیک تهران شبکه ای است. باید مسئولین تصمیم گیری کنند که برگزاری چنین نمایشگاهی چقدر سود آوری دارد که روح و روان شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد. آقایان اعلام می کنند که مهمان خارجی داریم و باید اینجا نمایشگاه برگزار شود من فکر می کنم روی خوشی ندارد برای یک مهمان خارجی که ساعت ها در ترافیک بماند مصلحت این است که نمایشگاه پر مخاطب در محل دائمی نمایگشاه ها برگزار نشود. به هر حال دولتمردان باید در این زمینه تصمیم بگیرند حلش در اختیار ما نیست ولی پیگیری ها بر عهده ما است. دوستان نمایشگاه اصلا با پلیس همکاری ندارند نه در ساعت برگزاری و نه در زمان برگزاری نمایشگاه ها، پلیس دخیل نیست.

وی افزود: وضعیت خودروها در تهران و میزان تردد خودروها اطلاعات دقیقی است که پلیس در اختیار دارد اینکه اعلام شده پلیس به وظایفش عمل نمی کند، اصلا درست نیست. هر محدودیتی نیاز به قانون دارد نمی شود که مردم را محدود کرد و مانع کارشان شد با اعمال قانون باید از ظرفیت های موجود بیشترین استفاده را ببریم که در کوتاه مدت بار ترافیکی را تسهیل کنیم. معابر شمال شهر نیاز به اصلاح دارد، برابر مواد ۳۱ و ۳۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، حوزه ساماندهی حمل و نقل در حیطه وظایف پلیس نیست و بر عهده شهرداری ها است.

 

 

 

 

منبع : خبرگزاری مهر
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها