يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
حضور غیرقانونی اتباع بیگانه در قم
موضوع ورود اتباع به صورت غیرقانونی به کشور به خصوص از سمت کشورهای پاکستان و افغانستان همواره مطرح بوده است در این میان ورود این اتباع به قم نیز در نوع خود جالب است.

به گزارش سایت خبری زنان قم،به نقل از قم فردا،هیچ‌گاه در 3 ماه اخیر بیرون از کارگاه نیامده‌اند، یکی از کارگران ایرانی برایشان خریدهای بیرون را انجام می‌دهد، وقتی از آن‌ها سؤال می‌کنم از کدام کشور آمده‌اید، سکوت می‌کنند البته سکوت و حتی صحبت نکردشان با من هم کاملاً طبیعی است.

به‌هرحال می‌ترسند که با دست‌خالی مجبور باشند به کشورشان بازگردند و آن‌وقت تمام زحمات و سختی‌هایی که در این مسیر متحمل شده‌اند، از بین برود.

3 کارگر افغانی این کارگاه حوالی ترمینال مسافربری قم مشغول به کار هستند، نزدیک به 4 ماه از حضورشان در قم می‌گذرد و در این مدت حقوقی دریافت نکرده‌اند.

در خصوص دلایل حضورشان در ایران حرف‌های متناقضی می‌زنند، یکی عدم کار و دیگری عدم وجود امنیت را دلیل مهاجرت از افغانستان عنوان می‌کند.

کارفرمای آن‌ها نیز باوجود آگاهی از حضور غیرقانونی آن‌ها در کشورمان حاضر به جوابگویی به سؤالات ما نیست و تنها به گفتن این جمله بسنده می‌کند که باید اجازه ورود این افراد به کشور داده نشود و اگر من هم آن‌ها را به‌کارگیری نکنم در کمتر از یک ساعت آن‌ها جای دیگری مشغول به کار خواهند شد.

محمد جوان دیگر افغانی است که در ایران متولدشده اما خانواده وی در دوران کودکی وی به افغانستان برگشته‌اند اما محمد برای کار دو سال پیش به ایران آمده است.

وی که همانند 3 هم‌وطن دیگرش به‌صورت غیرقانونی در کشور زندگی می‌کند، حاضر نیست محل کارش را به ما بگوید اما نحوه ورود به ایران را برایمان شرح می‌دهد.

وی می‌گوید برای ورود غیرقانونی به ایران به ولایت نیمروز ولایت هم‌مرز با ایران و پاکستان رفته و ازآنجا توسط افراد ناشناس که به‌راحتی قابل‌دسترسی هستند به ایران منتقل‌شده است.

وی می‌گوید: به‌راحتی در بازار نیمروز وقتی گفتم می‌خواهم به ایران بروم، به یک دفتر دریکی از محله‌های شهر معرفی شدم، تقریباً 20 نفر بودیم که 13 نفر از ما در یک گروه به ایران آمدیم.

وی ادامه می‌دهد: ساعت‌ها پیاده در بین کوه‌ها حرکت می‌کردیم، تقریباً 6 الی 7 ساعت پیاده‌روی کردیم، بعد از طریق ماشین وارد زابل شدیم و سپس از طریق جاده‌های فرعی به قم رسیدیم.

محمد از دلهره و ترسی که در مسیر ورود غیرقانونی به ایران داشته تعریف کرده و می‌گوید: ایران برای اعطای ویزای قانونی دفاتر زیادی در افغانستان دارد و به‌راحتی ویزا می‌دهد اما ما برای کار وارد ایران می‌شویم و باید مدت‌زمان زیادی را در ایران بمانیم به همین علت ورود قانونی برایمان معنایی ندارد.

قم مرکز ورود و خروج غیرقانونی اتباع افغانی

موضوع ورود اتباع به‌صورت غیرقانونی به کشور به‌خصوص از سمت کشورهای پاکستان و افغانستان همواره مطرح بوده است در این میان ورود این اتباع به قم نیز در نوع خود جالب است.

دراین‌بین عکس‌هایی که هر از چند گاهی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌چرخد نشان می‌دهد این افراد به‌صورت غیرقانونی و در خودروهای سواری از مسیر جاده نیزار و یا جاده کاشان به قم وارد می‌شوند.

پیگیری‌های خبرنگار ما از مسئولان استانی به‌خصوص معاون سیاسی و امنیتی استاندار هم در طی دو هفته اخیر به نتیجه نرسید و دفتر ایشان امکان برقراری تماس یا دیدار با وی را مهیا نساختند.

به‌هرحال با توجه به تأکیدات رئیس‌جمهور مبنی بر حل مشکل بیکاری و همچنین تهدیدات امنیتی فراوانی که حضور این اتباع بیگانه دارد انتظار می‌رود مسئولان استان در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج داده و اجازه حضور راحت این افراد را ندهند.

 

 

 

 

منبع : قم فردا
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها