چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
کارشناس امنیت ملی مطرح کرد؛
پرداختن رئیس جمهور به موضوع حقوق شهروندی، مصرف انتخاباتی دارد
تحلیل گر سیاسی گفت: حقوق شهروندی که رئیس جمهور مطرح کرده است در افکار عمومی جنبه ی انتخاباتی و تبلیغاتی دارد و رئیس جمهور با اشاره به یکی از کارنامه هایش می خواهد بگوید بر حسب این که حقوقدان هستم این حقوق شهروندی از ابتکارات دولت تدبیر و امید است در حالی که این چیزی جز بازگویی قانون اساسی نیست.

  دکتر علی اصغر حبیبیان عضو هیئت علمی دانشکده شهید محلاتی در گفتگو با خبرنگار  سایت خبری زنان قم، اظهار داشت: حقوق شهروندی حدود 120 بند دارد که پرتوی از قانون اساسی است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور که حقوق شهروندی را مطرح کرده است ، یک تفسیر و تحلیل بر قانون اساسی و آن چه که در قانون اساسی وجود دارد را بازگویی می کند که می توان گفت این موضوع مصرف انتخاباتی دارد.

تحلیل گر سیاسی با توضیح نوع مصرف انتخاباتی گفت: با فشارهایی که غرب روی مسئله هسته ای و حقوق بشر و دموکراسی و ...دارد، رئیس جمهور برای اینکه مسئله حقوق بشر را شفاف سازی کرده و نمودی از قانون اساسی را نشان دهد در قالب حقوق شهروندی مطرح کرد.

وی انتظار مردم را از قوه ی مجریه اجرا کننده قانون مطرح کرد و افزود: قوه ی مجریه باید بر روی حقوق های نجومی کار کند و از آن ها بی تفاوت نگذرد.

حبیبیان  صحبت های مقام معظم رهبری در تیر و آبان ماه ۹۵ پیرامون انتظارات مردم را یادآور شد و افزود: بیکاری ها و کارخانه هایی که تعطیل شده اند و رکود اقتصادی، درد مردم است و مردم خدماتی که درمان دردشان باشد را انتظار دارند.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور فقط مشکل بیکاری را مطرح می کند، گفت: آقای رئیس جمهور مشکل بیکاری با شما نیست ،به دنبال حل مشکل بیکاری باشید.

مردم خودشان مشکل بیکاری را می بینند اما حل مشکل را چه باید کرد؟

تحلیل گر سیاسی ادامه داد: حقوق شهروندی به نوعی پرتوگیری از قانون اساسی است و کلمه حقوق شهروندی خود نشان می دهد که حقوق ماهیت قانون و قانون گذاری دارد و مرجع آن در کشور مجلس است که اگر دولت در جایی نیاز به اجرایی و نهادینه شدن این حقوق می داند باید در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دهد و این مجلس است که حقوق شهروندی را باید تثبیت و ابلاغ به دستگاه ها کند.

حبیبیان در پاسخ به اینکه بیان حقوق شهروندی چه مشکلاتی را حل خواهد کرد، گفت: بحث شفاف سازی ،تفکر و آن چیزی که در قانون اساسی وجود دارد، بازگویی و پیگیری کردن این موارد کار خوبی است اما باید با رعایت مجرا باشد و رئیس جمهور نمی تواند در این رابطه به تنهایی اقدام کند.

وی بیان کرد حقوق شهروندی که رئیس جمهور مطرح کرده است در افکار عمومی جنبه ی انتخاباتی و تبلیغاتی دارد و رئیس جمهور با اشاره به یکی از کارنامه هایش می خواهد بگوید بر حسب این که حقوقدان هستم این حقوق شهروندی از ابتکارات دولت تدبیر و امید است در حالی که این چیزی جز بازگویی قانون اساسی نیست.

 حبیبیان بیان داشت: قطعأ مقام معظم رهبری دیر یا زود به این موضوع اشاره خواهند داشت آنچه که به عنوان حقوق شهروندی مطرح شده همان چیزی است که در قانون اساسی وجود داشته است.

وی در پایان با اشاره به قضیه اصلاحات گفت: در زمان رئیس دولت اصلاحات وقتی بحث اصلاحات مطرح شد، رهبر معظم انقلاب تعریفی از اصلاحات خواستند و کسی نتوانست معنایی اراده دهد تا اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند: اصلاحات یعنی همین انقلاب و کار انقلاب نیز اصلاح و اصلاح طلبی است.

شاخه هایی که زمانی ضعیف و خشک می شوند آن را هرس می کنند ، اصلاحات چیزی جدا از انقلاب نیست و شما از این اصلاحات به دنبال چه هستید؟

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها