جمعه ۱ تير ۱۳۹۷
مشاور امور بانوان در گفتگو با زنان قم مطرح کرد؛
خانواده ها هدف تهاجم های فرهنگی هستند/نقش خانواده در سلامت فرد
معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا (س) گفت: گاهی تهاجم ها آرام و فرسایشی عمل می کنند و از راه های مختلف مانند رسانه های نوشتاری ،دیداری ، فضای مجازی و تغییر در انواع تعاملات مردم سرزمین ،افراد و خانواده ها نفوذ می کند و در نتیجه فرد ،خانواده و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

معصومه ظهیری مشاور امور بانوان  استانداری قم در گفتگو با خبرنگار سایت خبری زنان قم، اظهار داشت: از آن جا که فرهنگ و واژه فرهنگی عمومیت دارد ،بنابراین به نوع پوشش ،گویش ،تعاملات اجتماعی و پاسداشت سنت های خوب و آنچه که به عنوان میراث رسیده است را شامل می شود و حتی در آموزش و پرورش و رسانه نیز تأثیر گذار است.

وی با بیان اینکه تهاجم به معنی هجمه است، افزود: هجمه ممکن است یک دفعه صورت بگیرد مثل کشورهایی که مورد استعمار قرار گرفتند و مستعمره شدند یا حتی در ادبیات ،زبان ،تعاملات و فرهنگ مردم نفوذ کرده و ماندگار می شود.

مشاور امور بانوان اضافه کرد: گاهی تهاجم ها آرام و فرسایشی هستند و از راه های مختلف مثل رسانه های نوشتاری ،دیداری و فضای مجازی ،تغییرها در انواع تعاملات مردم سرزمین ،افراد و خانواده ها نفوذ می کند و در نتیجه فرد ،خانواده و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی مهمترین و تأثیرگذارترین نهاد در جامعه را نقش زن و مادران دانست و افزود: زنان در جامعه تأثیرگذاری و تأثیرپذیری بیشتری دارند زیرا درعلاقه مندی به مطالعه و صرفه جویی یا بالعکس در علاقه مندی به اسراف ،سلامت غذایی، فکری و استفاده بهینه از اوقات فراغت ،نوع چینش تغذیه ی مناسب، وقت گذاشتن برای تفریحات سالم و مدیریت زمان در فضای خانواده نقش بهینه ای را ایفا می کنند.

ظهیری ادامه داد: اگر در جامعه روی آموزش ،تربیت و اخلاق بانوان که در خانواده نقش محوری دارند خوب کار شود و یا بتوانیم دختران جامعه را از نظر اخلاقی، تربیتی با فرهنگ غنی ایرانی ،اسلامی آشنا کنیم و پرورش و رشد بدهیم و زمینه های کمال و نقش آفرینی را فراهم کنیم در نتیجه سلامت فرد،خانواده و سعادت اجتماع را تضمین و تأمین کرده ایم.

وی با بیان اینکه در تهاجم ها همیشه خانواده و زنان مورد هجمه بیشتری قرار می گیرند،افزود: فضای مُدها و بسیاری از موارد این قشر را  تحت تأثیر و مورد توجه  قرار داده اند و هجمه را نسبت به آنها غلیظ تر و با فضای بیشتری نشانه گیری کرده است.

معاون تربیتی فرهنگی جامعه‌الزهرا (س) در پاسخ به اینکه چگونه می توان آرامش را از فرد به جامعه منتقل کرد،گفت: آرامش ابتدا از فرد حاصل می شود و اسلام روی تربیت فرد تأکید فراوانی دارد و در بحث تعاملات فرد با فرد ،فرد با خانواده و فرد با جامعه نیاز به برنامه ریزی و طرح است.

وی افزود: هرگز نمی توانیم فرد را به جامعه بسپاریم تا جامعه نیز او را در موج های فرهنگی که بعضی از آن موج ها در خلاف جریان اصیل انسانی حرکت می کنند و انسان ها را به دام گرداب های فرهنگی می اندازند، بسپارد.

ظهیری تصریح کرد: از آن جا که خانواده در فردسازی و تأمین سلامت فرد نقش اساسی دارد و شخصیت هر فردی در خانواده شکل می گیرد، بنابراین هر چقدر بتوانیم معروف ها و قانون گرایی را در خانواده تقویت کنیم و اخلاق مداری را به جای قانون مداری برای افراد تبیین کنیم و به جای اینکه روحیه مطالبه گری چه بدهم و چه بگیرم ؟ را در افراد بالا ببریم، بر روی سلامت افراد در خانواده  طرح و برنامه و دقت  داشته باشیم تا به خانواده آرام تبدیل شود و چون خود فرد واکسینه شده است، تنش های جامعه کمتر در خانواده اثر بگذارد.

وی اضافه کرد: اگر بتوانیم سلامت و آرامش را در خانواده تأمین کنیم خود به خود افراد در برابر هجمه ها، تنش ها ،استرس ها، فشارهای اجتماعی،قدرتِ مقاومت و صبوری پیدا می کنند و آستانه تحمل شان بالا می رود و برای جامعه مشکل زا نیستند بلکه تلاش می کنند مشکل زدا شوند.

مشاور امور بانوان در پایان افزود: چنانچه افراد بتوانند حس رضایتمندی از خود را نگه داری کنند و کنترل فردی را در خانواده یاد بگیرند قطعأ می توانند سلامت حضور در جامعه را داشته باشند و این سلامت حضور در جامعه خود به خود سعادتمندی هر جامعه ای را به همراه خواهد داشت

 

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها