يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
در گفتگو با کارشناس مسائل سیاسی مطرح شد؛
وجود سراب در نگاه روحانی در تعامل با کدخدا/ دولت نمی خواهد اشتباهات خود را تصحیح کند
کارشناس سیاسی گفت: اصرار بر ادامه مسیر اشتباه دولت دیگر خسارت نیست بلکه به نوعی از بین رفتن منافع ملی و به خطر انداختن امنیت ملی است.

رضا سراج در خصوص اظهارات رئیس جمهور پیرامون قدرت اول منطقه ای در گفتگو با خبرنگار زنان قم، اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد سخنان عجیب آقای روحانی بودیم که گفته اند قوی ترین کشور در منطقه نباید به عنوان هدف اول دنبال شود بلکه امروز باید به فکر منطقه ای قوی و قوی تر باشیم .

وی ادامه داد: این سخن آقای روحانی از پنج جهت اشکال دارد، اول اینکه مغایرت صریح با مبانی دینی است ، براساس مبانی صریح دینی بویژه آیه ۶۰ سوره انفال به مؤمنین و مسلمانان امر شده تا جایی که می توانند در راستای بازدارندگی، توان دفاعی خود را تقویت کنند.

سخن اخیر رئیس جمهور مغایر با مبانی انقلاب و منافع ملی است

کارشناس مسائل سیاسی گفت: گفتمان انقلاب اسلامی و مبانی انقلاب در حمایت از مقاومت اسلامی است و در واقع این حمایت از محور مقاومت به نوعی باعث قوی تر شدن ایران در منطقه می شود لذا این که بخواهند از این هدف دست برداریم با مبانی انقلاب مغایرت پیدا می کند.

وی افزود: در سند چشم انداز به عنوان یک سند و هدف ملی قید شده است که ما باید قویترین کشور منطقه در سال 1404 باشیم و این سخن آقای روحانی چشم پوشی از سند چشم انداز و اهداف ملی است.

سراج تصریح کرد: در خصوص منافع ملی هر کشوری سعی می کند عمق راهبردی خود را در حوزه پیرامونی گسترش دهد و توسعه عمق راهبردی , منافع ملی را ایجاد می کند و نسبت مستقیم با قوی تر شدن آن کشور دارد.

وی بیان داشت: معنای سخن آقای روحانی در این که ما نباید قوی ترین کشور منطقه باشیم این است که ما نگاهی به توسعه عمق راهبردی ایران در منطقه نداشته باشیم و حوزه های نفوذ را رها کنیم که این مغایرت با منافع ملی پیدا می کند و اگر عمق راهبردی کشوری کم و توان دفاعی اش را کاهش داد و دیگر تبدیل به یک قدرت قوی نبود قطعأ آن کشور نمی تواند جنبه بازدارندگی در برابر تهدید داشته باشد و امنیت ملی آن به چالش کشیده می شود بنابراین از منظر پنجم حرف های آقای روحانی مغایر با امنیت ملی است.

پیش بینی می شود برجام های بعدی در راه است

کارشناس سیاسی با طرح سوال صرف نظر از این که در صحبت آقای روحانی مبانی کاملأ غلطی وجود دارد پس چرا این حرف ها بیان می شود، گفت: به نظر می رسد بیان حرف ها به نوعی زمینه سازی در افکار عمومی برای بیان و پیگیری و اجرای برجام های یک، دو ، سه و چهار است که در دستور کار آقای روحانی می باشد.

وی افزود: آقای روحانی همچنان فکر می کند که در تعامل با آمریکا می تواند مشکلات را حل کند، از برجام اول، درس عبرت نگرفته است و به جای این که کاستی های برجام اول را بپذیرد و با نگاه به درون مشکلات را حل کند همچنان به راه اشتباه خود اصرار دارد و می خواهد این مسیر را تا برجام های بعدی دنبال کند و این دیگر خسارت نیست بلکه به نوعی از بین رفتن منافع ملی و به خطر انداختن امنیت ملی است.

 

وعده های دولت یازدهم همان وعده ماند و در ادامه فقط شاهد حاشیه سازی هستیم

سراج در پاسخ خبرنگار مبنی بر این که وعده های دولت یازدهم به کجا رسید، گفت: آقای روحانی وعده دولت راستگویان را داده و گفته بود برنامه من تعامل با دنیا است که البته ایشان تعامل با دنیا را تعامل با آمریکا دانسته اند و قرار بود بعد از تعامل با آمریکا و حل مسئله هسته ای، تحریم ها برداشته شود، سرمایه گذار خارجی به ایران بیاید و با سرمایه گذار خارجی، اقتصاد ایران از رکود خارج شود و به دنبال آن اشتغال و تولید داخلی ایجاد گردد.

وی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم ایده مرکزی آقای روحانی برای تعامل و توسعه،  ایده ی ناموفقی بود و دچار سهل انگاری و اشتباه محاسباتی شد و این ایده در عمل جواب نداده زیرا تحریم ها برداشته نشد، سرمایه گذار خارجی به ایران نیامد و متأسفانه از رکود هم خارج نشدیم.

کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با این که آیا می شود به دولت دوازدهم امید داشت، گفت: ایده مرکزی آقای روحانی در دولت یازدهم عملأ با شکست مواجه شد، بنابراین وقتی که رئیس جمهور ایده مرکزی خود را تغییر نمی دهد نمی توان انتظار داشت که وعده های گذشته و اخیر خود را جامه عمل بپوشاند.

وی افزود: بنده معتقد هستم اگر آقای روحانی به همین منوال بخواهد مسیر را ادامه دهد هیچ چشم انداز روشنی برای دولت دوازدهم را نمی توانیم شاهد باشیم و آن  بایدهایی که آقای روحانی در سخنرانی های خود بیان می کند همچنان باقی خواهند ماند.

سراج در خاتمه بیان داشت: پیش بینی می شود وقتی دولت نتواند وعده های خود را عملیاتی کند به سمت فرافکنی و حاشیه سازی  و مقصر تراشی بروند که تدریجأ به یک حاکمیت دوگانه می رسند.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها