يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
به دنبال اهمیت هفته حجاب و عفاف؛
بی توجهی به حجاب در روز عاشورا هم بود
استاد حوزه و دانشگاه گفت: حضرت زینب (س) در شرایط بحرانی عاشورا با وجود فشارهای شدید دشمن که بویی از انسانیت نبرده بودند نهایت رعایت حجاب را داشتند.

 زن جلوه‌ای از جمال، محبت و خلاقيت خداوند  و همچنین ركن اساسی  در تعليم و تربيت است و اگر زنان این منزلت خود را دریابند و در حفظ خود بکوشند اجتماع در سلامت خواهد بود و ناهنجاری های جامعه نیز کمتر خواهد شد. از طرفی مسئله ای به نام حجاب که اسلام آن را بر زنان واجب كرده در درجه ویژه اهمیت قرار دارد زيرا حجاب بهترين وسيله‌ای است كه زن را از خطر بيگانه حفظ می ‌كند.

همزمان با هفته حجاب و عفاف و موضوع مهم رعایت حجاب در جامعه به عنوان یکی از دغدغه های افراد متدین، خبرنگار زنان قم، گفتگوی کوتاهی با حجت الاسلام سرلک کارشناس مسائل مذهبی و فعال در عرصه جوانان داشته است که در ادامه می خوانید:

زنان قم- نظر شما در رابطه با اهمیت حجاب وعفاف و جایگاه آن در اسلام چیست؟

حجت الاسلام سرلک- حجاب یک طراحی و امکان برقراری ارتباط بین زن و مرد است برای آن که روابط زنان و مردان در جایی که ضرورت دارد با هم مرتبط باشند بر اساس اصل انسانی آن ها صورت بگیرد نه رویکرد جنسیتی؛ کارکرد اصلی حجاب بازگرداندن شأن انسانی انسان به او و نجات دادن فرد از جاذبه های انحرافی در روابط است.

قوه ی غریزه انسان به حدی قدرتمند است که انسان می تواند کمترین پیام ها را با یک تحلیل و آنالیز به رفتارها، کشش ها و گرایش های منفی تبدیل کند و در قرآن می فرماید این که چشم ها و تُن صدا باید مدیریت شوند ، زنان در سخن گفتن با ناز سخن نگویند و حتی راه رفتن خانم به گونه ای باشد که جلب توجه نکنند برای آن است تا شخصی که در قلبش مریضی وجود دارد اهل طمع و گرایش به سوء استفاده نشود.

وی گفت: همه ی این موارد می تواند یک سامانه منفی را فعال کند و به همین خاطر حجاب در چهار مرحله ی رفتار، گفتار ، تماس و لباس (پوشش) مطرح می شود زیرا روابط انسانی را در منزلت انسانی خودش قرار می دهد و همچنین او را از جاذبه های انحرافی و کشش هایی که همواره در طول تاریخ بوده حفظ می کند این جاذبه ها نه تنها در طول تاریخ بلکه اکنون هم به عنوان صنعت بسیار پر سود عریان نمایی زن وجود دارد و افراد بسیاری در پشت این صنعت قرار گرفته اند که منافع ظاهری و مادی برای آن ها بسیار اهمیت دارد.

سرلک ادامه داد: وقتی زن و مرد در جایگاه حقیقی و واقعی خود قرار بگیرند، حجاب یک حرف اساسی دارد و آن این که انسان ها مخصوصأ در روابط روزمره خود نباید اسیر جاذبه های ظاهریکدیگر بشوند بلکه اگر جاذبه هایی وجود دارد آن جاذبه ها محیط ابزار و اشباع خانواده است ؛ در ارتباط زن و شوهر به عنوان همسر و توجه به نیازهای جنسی یکدیگر، نگاه واقع بینانه ای دیده شده است و حتی در ارتباطات احساسی و غریزی زن و مرد نسبت به هم، ثواب و شأن معنوی وجود دارد.

زنان قم- حجاب و عفاف در سیره حضرت زهرا(س) چگونه بوده است؟

حجت الاسلام سرلک- حضرت زهرا (س) جمله معروفی دارند که می فرمایند بهترین زن کسی است که در ارتباط با نامحرم یکدیگررا نبینند، همان طور که شخص حضرت زهرا (س) در رفتارشان هم نشان داده اند حتی در زمانی که مقابل شخص نابینا حضور یافتند حجاب خود را رعایت کردند تا برای خود حضرت عادی نشود بنابراین جای هیچ بحثی نمی ماند و این سیره اساسی و قله است و هر چه همسران و زنان جامعه به این سمت حرکت کنند موفق تر خواهند بود.

حضرت زینب (س) نیز در شرایط بحرانی عاشورا با وجود فشارهای شدید دشمن که بویی از انسانیت نبرده بودند نهایت رعایت حجاب را داشتند و در بسیاری از روایات نیز نقل شده که حضرت زینب(س) در بسیاری از صحنه ها حجاب را الویت قرار داده بودند و نسبت به آن توجه ویژه داشتند، حتی مهمترین گله مندی دختران کوچک امام حسین (ع) نیز همانند حضرت زینب (س) در اوج تحمل مصیبت شهادت پدر و ... بی توجهی دشمن به حجاب آن ها بود که نشان می دهد این خانواده با همه ی وجود وعشق به مسأله حجاب روی آورده بودند و اهمیت می داند.

زنان قم- حجاب و عفاف کدام یک مهمتر هستند و چگونه باید فرزندان را از کودکی به این امر مهم علاقمند کنیم؟

حجت الاسلام سرلک- رفتار محجبانه و عفیفانه در بستر روابط خانوادگی باید طبیعی، متعارف و دلپذیر به صورت عملی آموزش داده شود.

 این که پدر و مادر خودشان عفیف باشند و در گرایشات منفی غریزی سقوط نکنند بزرگترین زمینه برای عفیف شدن فرزندان است و این که ویژگی شخصیتی یک کودک در درون او نسبت به حریم دار بودن در این روابط حفظ شود بسیار قوی است.

زنان قم-  آیا حجاب مانع از موفقیت زنان در عرصه های مختلف جامعه است؟

حجت الاسلام سرلک-  بانوان بسیاری هستند که در عرصه های سیاسی ، علمی و ورزشی ثابت کرده اند که می توانند با حفظ حریم ها به قله ها دست پیدا کنند زیرا حجاب مانع حرکت نیست بلکه ابزار حرکت است.

از طرفی ممکن است خانم هایی هم که حجاب کافی نداشته اند موفقیت های ظاهری را کسب کرده باشند ولی مطمئنأ از قله های دیگری سقوط کرده اند و طبیعی است که بانوی مسلمان و متدین ایرانی با حجاب وقتی به موفقیت می رسد به حجاب خود افتخار می کند و این نشان دهنده آن است که اگرچه این مسیر سختی های خاص خود را دارد اما موفقیت در آن ناممکن نیست.

زنان قم- به دختر خود در مسیر انتخاب حجاب چه کمکی داشته اید، آیا حجاب بر او تحمیل شد؟

حجت الاسلام سرلک-  بنده برای دخترم امکانات حجاب بدون چادر را مخصوصأ زمانی که در شرایط بلوغ قرار گرفت فراهم کردم، و ایشان  گاهی با سؤال، شبهه و حتی اعتراض در این رابطه سخن می گفت.

برای دخترم از خوبی ها و سختی های چادر و این که حجاب دستور اسلام است صحبت کردم وهمچنین با معرفی الگوهای موفق در طول تاریخ و علاقه خودم نسبت به این که دوست دارم او یک چادری تمام عیار باشد نیز گفتم درعین حال این امکان را برای او فراهم کردم که اگر بخواهد حجاب بدون چادر را انتخاب کند ممانعت نداشته باشم و به انتخاب او احترام بگذارم.

از سختی های چادر که ممکن است در رفت و آمد ، سوار اتوبوس شدن و یا حتی در نگاه برخی افرادی که این حجاب را قبول ندارند و نگاه های سنگین طعنه ها را به او توضیح دادم و مطرح کردم که انتظار دارم حجاب را انتخاب کند اما اگر نپذیرفت هم به انتخابش احترام خواهم گذاشت و به راستی هم احترام می گذاشتم و دخترم  به لطف خداوند حجاب بسیار کامل و با علاقه ای را پذیرفته و تا به امروز موفق بوده که امیدوارم در آینده هم به همین صورت باشد.

گفتگو از موحده سادات اسلامی

 

 

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها