يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
به بهانه شهادت امام صادق(ع)؛
عنایت ائمه معصومین(ع) به شاعران در سرودن شعر چگونه است؟!
شاعر و استاد شعر آئینی گفت: شاعران در سرایش شعر در مدح امام صادق(ع) بیشتر به غربت امام، بقیع وآتش زدن خانه امام صادق (ع) در مدینه در حوزه مرثیه به خوبی اشاره و آن ها را بیان می کنند.

  سید مهدی حسینی ، در گفتگو با خبرنگار زنان قم، در خصوص نکاتی که شاعران در وقت سرودن شعر برای اهل بیت (ع) باید رعایت کنند اظهار داشت: مطالعه زندگانی اهل بیت (ع) برای شاعر قبل از سرودن شعر یکی از نکات مهم در سرایش است که باید به آن توجه ویژه شود مانند این که شاعر باید بداند امام صادق (ع) علاوه بر شخصیت برجسته ای که داشتند، پایه گذار مذهب شیعه بودند یا این که امام سجاد (ع) با مناجات های خود و امام حسین (ع) نیز با شهادت به نوعی از مکتب شیعه دفاع کرده بودند.

وی با اشاره به این که هر کدام از ائمه(ع) به اقتضای زمان خود، وضعیت و رفتار ویژه ای داشتند و در هر دوره با دیگر ائمه معصومین (ع) متفاوت بودند یکی دیگر از نکاتی است که شعرا باید به آن توجه کنند، افزود: شاعر باید با بیان هنری به معرفی شخصیت های اهل بیت (ع) بپردازد.

این شاعر ارزشی در توضیح این که شاعران در دو عرصه مدح و مرثیه فعالیت دارند، افزود: در زمینه سرایش مدح لازم است شخصیت الهی ائمه را نشان دهیم مثلأ امام صادق (ع) امام ششم و معصوم هستند و مکتب شیعه را پایه گذاری کردند که ریشه در وحی دارد و همه این ها نکاتی است که جنبه الهی دارند.

وی اضافه کرد: بخشی از شعر جنبه انسانی دارد که سبک زندگی اهل بیت(ع) را شامل می شود و باید بتوانیم این مورد را در شعرهایمان در قالب مدایح بیان کنیم.

حسینی افزود: در زمینه مرثیه ، اگر شاعر بتواند با زبان هنری زندگی ائمه معصومین(ع) و اتفاقات را بیان و از مرثیه فاش پرهیز کند و در عین حال به گونه ای شعر بسراید که مخاطب در ذهن خود بتواند مراثی را مرور کند یکی از بهترین نوع سرایش شعر است و همه این موارد را همیشه به شاعران دیگر پیشنهاد می کنم تا به این نکات توجه داشته باشند.

وی در ادامه در خصوص امام صادق (ع) و موضوعاتی که شاعران بیشتر در شعر خود از آن استفاده می کنند، گفت: شاعران در سرایش شعر در مدح امام صادق(ع) بیشتر به غربت امام، بقیع وآتش زدن خانه امام صادق (ع) در مدینه در حوزه مرثیه به خوبی اشاره و آن ها را بیان می کنند.

شاعر آئینی تصریح کرد: در زمینه مدح، شخصیت علمی امام و بزرگواری های ایشان در حق شاگردانشان و حتی کسانی که به امامت ایشان اعتقاد نداشتند ولی شاگردی امام را می کردند در درجه اهمیت است که حضرت امام جعفر صادق (ع) دست لطف و رحمت بر سر آن ها می کشیدند و شاعران باید به آن توجه داشته باشند.

وی در خصوص توضیح " مرثیه فاش" گفت: فاش به مرثیه ای می گویند که در آن مطالب آشکار بیان می شود و مخاطب را از لحاظ روحی اذیت می کند مثلأ اگر بخواهیم خبر درگذشت شخصی را بیان کنیم سعی می شود به زبان کنایه بگویند تا طرف مقابل از نظر روحی دچار بحران نشود.

حسینی ادامه داد: گاهی مردم طاقت شنیدن بعضی از روضه ها و مرثیه ها را ندارند و شاعر باید به گونه ای بیان کند که مخاطب در شنیدن آن دچار آشفتگی روحی نگردد البته این به آن معنا نیست که مراثی گفته نشود بلکه صرفأ در بحث بیان هنری نکته مهمی است.

وی در رابطه با شعرهای خود در مدح امام صادق (ع) گفت: از گذشته تا به امروز چندین کار در خصوص امام صادق (ع) سروده ام و ازآن جا که بقیع را زیارت کرده ام، آن حس و حال بقیع را در دو مثنوی و بعد در یک غزل بیان کرده ام و هیچ گاه آن حس و حال شاعرانه و معنوی از ذهنم فراموش نخواهد شد.

شاعر آئینی بیان داشت: هر شاعری در هنگام سرودن شعر برای ائمه (ع) حالت معنوی و الهام گرفتن از اهل بیت (ع) را به صورت ملموس احساس می کند.

وی با بیان این که هر شاعری قبل از سرودن شعر باید یک توسل به اهل بیت (ع) داشته باشد و هر واژه ای که در شعر سالم و خوب و به صورت غیر پوششی همراه با توکل بر ذهن شاعر می آید بدون شک با عنایت اهل بیت (ع) بر زبان شاعر جاری می شود که این یک واقعیت است و تأکید کرد: شاعران ابتدا باید درباره زندگی ائمه(ع) مطالعه داشته باشند و در ادامه از خود حضرات معصومین (ع) مدد بطلبند و آن گاه توفیق سرودن پیدا می کنند.

 

 

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها