چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
در گفتگو با عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح شد؛
وجود جریان های سیاسی و فتنه ها در زمان امامت امام صادق(ع)
عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور گفت: شعار عباسیان در دوران امام صادق(ع) رضایت آل محمد بود و این را ابزار خود برای ادامه مسیر قرار داده بودند،کار آن ها بیشتر سیاسی بود و فاقد رگ و ریشه شیعی و تفکر شیعه بودند.

آیت الله سید محمد غروی، در گفتگو با خبرنگار زنان قم، در خصوص ویژگی های علمی و شخصیتی امام صادق(ع) ضمن بیان توضیحاتی پیرامون زمان تولد و ابتدای زندگی این امام معصوم، اظهار داشت: در دوران امامت امام صادق (ع) شرایط خاصی حاکم بود، فعالیت ها و موضع گیری های متفاوتی در آن اوضاع سیاسی و اجتماعی وجود داشت.

وی اضافه کرد: در دوران زندگی امام صادق (ع) فتنه هایی رخ داده بود و جهت ها و جنبش های سیاسی با یکدیگر درگیر بودند ، گرایش های مذهبی گوناگون و نهضت های انحرافی مختلفی مطرح شده بودند در نتیجه شرایط سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی آن دوران را ویژه کرده بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: از اوایل قرن دوم هجری و در جوانی امام صادق (ع) فعالیت های بنی عباس به شکل رسمی آغاز شد و به مرور بین بنی امیه و بنی عباس درگیری هایی به وجود آمد و اتفاقاتی رخ داد، جنبش های مختلف در عراق و حجاز تا ارمنستان و آذربایجان در حدود 3 دهه اوایل قرن دوم بخش بزرگی از قلمرو اُمویان را تحت تأثیر قرار داد تا به آرامی بخش شرقی حکمرانی اُموی ها از قلمرو حکومتی آن ها جدا شد و دعوت عباسیان شتاب بیشتری پیدا کرد و بالاخره در سال 27 تا 29 به وسیله ابومسلم به قیام مسلحانه تبدیل شد.

وی با بیان این که شعار عباسیان در دوران امام صادق(ع) رضایت آل محمد بود و این را ابزار خود قرار دادند، افزود: کار عباسیان بیشتر سیاسی بود و فاقد رگ و ریشه شیعی و تفکر شیعه بودند.

آیت الله غروی با شرح اتفاقات دوران امام صادق(ع) گفت: جنگ سیاه جامگان در سال 29 به پیروزی رسید و پیروزی های پی در پی آن ها به فروپاشی اُمویان انجامید و به دنبال آن به سوی عراق پیشروی کردند و به کوفه وارد شدند و سرانجام ابوالعباس سفاح را برای خلافت انتخاب کردند.

وی ادامه داد: در فاصله نسبتأ زیادی برای امام صادق(ع) فرصتی پدید آمد تا با ظرفیت هایی که امام زین العابدین(ع) در یک شرایط خاص و بعد از آن امام باقر (ع) در شرایطی دیگر فراهم آوردند، بتوانند در یک مقطع خاصی که جریان های سیاسی به جان هم افتاده بودند ، حقایق اسلامی را در زمینه های مختلف معارفی، اخلاقی، مفاهیم اقتصادی، معاملات و فقه و ...بیان کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم تاکید داشت: بیشترین روایات و منابع اصلی روایات شیعه از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) می باشد که چندین برابر ائمه دیگر است و این به واسطه همان فرصت بسیار درخشانی است که در زمان درگیری سیاسی جریان ها برای امام صادق (ع) اتفاق افتاده بود.

وی با اشاره به این مطلب که تفسیر قرآن، تبیین احکام و معارف الهی توسط امام باقر(ع) و امام صادق(ع) رقم می خورد، تصریح کرد:  امام صادق(ع) با فراهم کردن یک تحول فرهنگی توانستند جریان های مختلف انحرافی مانند قُرات، شکاکان و ... را با رهنمودهایی که خود و شاگردانشان ارائه می کردند را تحت الشعاع قرار دهند.

آیت الله غروی ادامه داد: امام صادق (ع) هزاران شاگرد را تربیت کردند که البته همه آن ها در زمان زندگی حضرت نبوده اند و بعدها از احادیث و روایت استفاده می کردند، یکی از شاگردان امام به نام ابوحنیفه مدعی بود که دو سال از درس امام صادق(ع) استفاده کرد و حیات علمی خود را مدیون این امام معصوم بوده است.

وی در خاتمه اشاره ای به قسمتی از زندگی سخت امام صادق(ع) داشت و افزود: در زمانی که بنی عباس بر همه چیز مسلط شدند کم کم فشارها بر امام صادق(ع) بیشتر شد به گونه ای که حتی خواص هم نمی توانستند به طور طبیعی با امام دیدار داشته باشند و منزل و رفت آمدها تحت کنترل بود و عباسیان کسانی که با امام صادق (ع) ارتباط برقرار می کردند را مورد آزار و شکنجه قرار می داند.

 

 

 

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها