يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
در سالروز گرامیداشت روز خبرنگار؛
از رسالت خبرنگار چه می دانیم؟!
در روزگاری که به عرصه اطلاعات و فن آوری تبدیل شده است نقش خبرنگار بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده ، غافل از این که گاهی دیدن برخی اتفاقات و برخوردهای دور از شأن ممکن است دل خبرنگاران را به درد بیاورد.

به گزارش سایت خبری زنان قم، حدود 19 سال قبل در چنین روزی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نام محمود صارمی در مزار شریف افغانستان ، توسط عوامل گروه طالبان در حین انجام گزارش به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران به شهادت رسید.

از سرنوشت این ۹ نفر هیچ اطلاعی نبود تا زمانی که اجساد آن ها در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری پیدا شد. این اتفاق برای اهالی رسانه بسیار دردناک بود تا این که شورای فرهنگ عمومی کشور برای قدردانی و گرامیداشت هنر محمود صارمی در اولین سالگرد آن واقعه تلخ، ۱۷ مرداد را "روز خبرنگار" نامید.

اکنون بر آن شدیم تا در جایگاه خبرنگار قدری از شغل مظلوم خبرنگاری بنویسیم زیرا 17 مرداد تنها روزی است که خبرنگار حرفه خودش را بیشتر سوژه خبر می کند.

همه مردم با کار خبرنگاری کم و بیش آشنا هستند زیرا اخبار و اطلاعات مهم روز را از هر نقطه جهان به واسطه انعکاس به موقع رخدادها توسط خبرنگاران به دست می آورند، اتفاقاتی که که قابلیت خبری شدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارند.

به جرأت می توان گفت داشتن جسارت، اعتماد به نفس، دانش و تجربیات همراه با صداقت، چابکی و دقت از موارد مورد نیاز یک خبرنگار خوب و موفق است. البته باید این را هم در نظر گرفت که استعداد و علاقه یکی دیگر از معیارهای خبرنگاری است.

خبرنگاری یکی از شغل های پر مشغله، کم درآمد، بدون تعطیلی و همراه با استرس است. یک خبرنگار روزانه با خبرهای متفاوتی سر و کار دارد که باید به شکل سریع و شیوایی همراه با دقت بالا آن را برای مخاطبان انعکاس دهد.

خبرنگار همیشه به دنبال کشف حقیقتی جدید است که می توان او را چشم و گوش مردم و رسانه دانست که همواره تلاش می کند تا با خلق آثار و کلید واژه هایی در شأن مخاطب به دنبال رفع مشکلات مردم با مطالبه گری از مسئولین جامعه باشد اما در عین حال هیچ گاه کسی از مشکلات خبرنگاران مطلبی نمی نویسد.

خبرنگار همیشه دغدغه مشکلات مردم جامعه را داشته است و هیچ گاه فرصتی برای از خود نوشتن ندارد و نخواهد داشت و بهتر است اینگونه بگوییم که خبرنگار و شغلش آن قدر در جامعه مظلوم واقع شده اند که اگر در سال 77 محمود صارمی در مزار شریف به شهادت نمی رسید شاید تا به امروز در تقویم روزی به نام خبرنگار به ثبت نرسیده بود.

حال آن که این قشر زحمت کش جامعه که همیشه برای مردم و مشکلات آن ها می نویسد در بسیاری مواقع مورد بی مهری همین مردم، مسئولین، هنرمندان ، ورزشکاران و ...قرار می گیرند غافل از این که همه آن ها با زحمات خبرنگاران در بسیاری از عرصه ها دیده شده اند.


    ضرب و شتم خبرنگاران، شنیدن توهین ها و ناسزا تنها بخشی از دشواری های فعالیت خبری خبرنگاران است که شاید در برخی مواقع آن ها را روانه بیمارستان هم می کند.

خبرنگاران در وادی خبر، شهدا و جانبازان بسیاری را داده اند، زیرا برخی از این شهدا و جانبازان از جمله صارمی، ساجدی، ميرافضلی و.. با حضور در مناطق جنگی مأموریت خبرنگاری و اطلاع رسانی را از آن جا بر عهده داشته اند.


    آن ها که اهمیت حضور خبرنگاران را در میادین مختلف جامعه همراه با انعکاس سریع اخبارشان ضروری می دانند فعالیت شبانه روزی خبرنگار را ارج می دهند.

اکنون که روزگار به عرصه اطلاعات و فن آوری تبدیل شده است نقش خبرنگار بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده ، غافل از این که گاهی دیدن برخی اتفاقات و برخوردهای دور از شأن ممکن است دل خبرنگاران را به درد بیاورد.

یکی از آن بی حرمتی ها در یک سال گذشته توهین و برخورد زشت وزیر میلیاردر دولت یازدهم، عباس آخوندی بود که با برخوردهای ناشایست خود به راحتی ارزش خبرنگاران را زیر پا گذاشت.

توهین آخوندی در شبکه های اجتماعی به اندازه ای بازتاب داشت که حتی برخی کاربران حامی دولت نیز از آن حرکت زشت وزیر، سرخورده شدند و در مقام دفاع از او حرفی نداشتند.

می توان افراد دیگری همانند بهناز جعفری بازیگر سریال " زیر پای مادر" را نیز نام برد که چندی پیش بدون احترام به اهالی رسانه و سایر عوامل سریال با یک ساعت تاخیر در نشست خبری در حالی که به نظر حال مساعدی نداشت حاضر شده بود و در پایان نشست خبری همه خبرنگاران را بی سواد خواند و به دنبال آن به خبرنگار حاضر در نشست تهمت خماری زد.

همه این موارد تنها گوشه ای از سختی کار خبرنگاری و رسانه است اما باید گفت دل خبرنگار همیشه برای مردم سرزمینش می زند و آنقدر زلال و پاک است که هیچ گاه از شخصی با همه بدی ها و تهمت ها کینه به دل نمی گیرد بلکه تا جایی که توان در دست و زبان خود دارد به دنبال راه حلی برای رفع موانع و مشکلات مردم است و در این مسیر از هیچ کاری فرو گذار نخواهد بود.

 

و اینجاست که باید بگوییم سلام و درود تقدیم به همه خبرنگاران سرزمینم ایران اسلامی

روزتان مبارک باد

 

 

 

 

برچسب ها : روز خبرنگار
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها